شیر یک طرفه هشدار دهنده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

Wet alarm valve

پیش از بررسی نحوه عملکرد این سیستم بهتر است با اجزای تشکیل دهنده این سیستم آشنا شویم.

بدنه سیستم هشداردهنده (body) : بدنه سیستم هشدار دهنده (اعلام) که متوالیا پس از پمپ نصب میشود دارای یک دیافراگم میباشد که همچون یک شیر یک طرفه عمل میکند با این تفاوت که روی بدنه این عضو و دقیقا در محل نشیمنگاه دیافراگم حفره های کوچکی وجود دارد که با بسته شدن دیافراگم ارتباط حفره ها با منبع فشار قطع میشود و جریان در داخل حفره ها صفر میشود همینطور با روشن شدن پمپ و باز شدن دیافراگم جریان در داخل حفره ها ایجاد میشود.
واتر گانگ (water gong) : یک زنگ مکانیکی است که با برخورد جریان پرفشار آب به پره های آن یک حرکت دورانی ایجاد میکند و با ضربات متوالی یک زنگوله به بدنه ی آن در هر گردش هشدار را اعلام میکند .
پرشر سوییچ (pressure switch) : یک کلید قطع و وصل کننده جریان یک مدار الکتریکی مبتنی بر فشار اعمالی از طرف سیال داخل لوله میباشد. به این صورت که با افزایش فشار به بیش از حد معین از پیش تعریف شده ای با ایجاد اتصال کوتاه (short circuit) در یک مدار الکتریکی میتواند مقدمه ی زنگ خطر در طبقات باشد.
ریتارد چمبر (retard chamber) : محفظه ای مخصوص که بمنظور جلوگیری از واکنش سریع و اشتباه سیستم اعلام پس از خود - هشدار مکانیکی (واتر گانگ) و هشدار الکتریکی (پرشر سوییچ) – مقدار معینی از آب را در خود نگه میدارد تا پس از پر شدن این محفظه آب وارد سیستم هشدار گردد . این عضو از سیستم هشدار دهنده برای جلوگیری از پر شدن بر اثر نشت آب دارای شیر تخلیه با قطر کوچک میباشد .

نحوه عملکرد :

آب با فشار بالا در خط لوله ی آتش نشانی که بصورت موازی به اسپرینکلر ها, فایرباکس ها , شیر سیامی و ... متصل است وجود دارد که بر اثر شکست یک یا چند اسپرینکلر و یا باز شدن شیر فایرباکس ها فشار آب داخل لوله افت میکند و برای جبران افت فشار پمپ روشن میشود.
در این مرحله با ایجاد جریان آب در لوله , دیافراگم روی بدنه (wet alarm valve) که بعد از پمپ قرار دارد باز میشود و به آب تحت فشار اجازه میدهد تا علاوه بر لوله ی اطفا در مجرا های تعبیه شده در بدنه (wet alarm valve) نیز جاری شود.
آب جاری شده در حفره ها به داخل ریتارد چمبر میریزد. اگر دبی آب ورودی از حد معینی کمتر باشد از شیر تخلیه (drain valve) تعبیه شده روی ریتارد چمبر خارج میشود و این به معنای نشت آب از حفره ها و عملکرد ناقص بدنه میباشد ولی اگر دبی آب بیشتر باشد که به معنای باز شدن دیافراگم و جریان آب در خط لوله است ریتارد چمبر به در مدت 15 تا 25 ثانیه پر میشود و پس از آن آب پرفشار وارد سیستم اعلام ( واتر گانگ و پرشر سوییچ ) میشود.
با ورود آب پرفشار به سیستم اعلام بلافاصله زنگ مکانیکی محیط موتورخانه را تحت پوشش هشدار خطر خود قرار میدهد و با افزایش فشار در پرشر سوییچ و فعال شدن آن نیز میتوان بصورت الکترونیکی هشدار را در هر نقطه ی دیگری بمنظور اعلام خطر به صدا در آورد .

نکات مهم در خصوص تعمیرونگهداری سیستم wet alarm valve :

با توجه به راکد ماندن آب در مدت طولانی در سیستم هشدار دهنده و یاعبور آب از شیر تخلیه ریتارد چمبر آب رسوب میگذارد و باعث کاهش دبی در زمان جریان و یا ممانعت از تخلیه آب ریتارد چمبر میشود که هرکدام میتواند باعث عملکرد ناقص این سیستم شود .
به همین منظور بایستی تا هر شش ماه (در صورت عدم عملکرد سیستم حریق) و یا در صورت عملکرد باید پس از هر بار حریق مسیر های خروج آب از ریتارد چمبر و ورودی حفره های روی بدنه و مجرا ها را چک کرد تا رسوبی در این نواحی نباشد .

پمپ آتش نشانی صماکو

پمپ آتش نشانی به پمپ‌های گریز از مرکزی گفته می‌شود که دارای دِبی بالا در فشار حدود ۸ الی ۱۲ بار است و برای خاموش کردن آتش به‌کار می‌رود. پمپ آتش نشانی بعضی از آنها از نوع توربینی با محور عمودی هستند در حالیکه بقیه، پمپ های گریز از مرکز هستند، “استاندارد NFPA20 با نام پمپ های ایستگاهی برای محافظت در برابر آتش” (ویرایش 2016) در حکم مرجعی موثق، آخرین الزامات و سایر اطلاعات را درباره پمپ های آتشنشانی ارائه می دهد. ضمائم A و B – که جزو استاندارد NFPA20 نیستند – رئوس ارزشمندی درباره طراحی، نصب، آزمایش و نگهداری و عیب یابی پمپ های آتش نشانی بیان می کنند موتور محرک این گونه پمپها میتواند الکتریکی یا بنزینی و دیزلی باشد. از انجایی که پمپهای اتشنشانی باید همیشه اماده بکار باشند ، ازتابلو برقی وپرشر سویچ واکومولاتوریا منبع تحت فشار برای روشن نمودن پمپ با موتور الکتریکی در لحظه موردنیاز استفاده میگردد. در بعضی سیستمها به دلیل نشتی اب از اتصالات ویا شیر ها و سوپاپ ویا اشکالات دیگر پس از پایین امدن فشار اکومولاتور پمپ شروع بکار نموده تا فشار مورد نیاز جهت خاموش کردن پمپ تامین گردد. از انجایی که الکترو پمپ های اتش نشانی برای استارت کردن انرژی زیادی مصرف میکنند و همینطور در استارتهای زیاد استهلاک فراوانی خواهند داشت از الکترو پمپ کوچکتری که دارای فشار پمپ آتش نشانی اصلی باشد ولی دبی کمتری داشته باشد و با تنظیم پرشر سویچ دوم ودر موقع نشط کردن وکم فشار شدن ابتدا پمپ کوچک در مدار قرار گرفته و در صورت نیاز به دبی بیشتر پمپ اصلی کار خودش را شروع میکند. به اینگونه پمپهای کمکی جوکی پمپ گفته میشود. 

https://www.samaco.ir
محتوای بیشتر در این بخش: « زون اسمبلی از شیر پروانه ای

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.