خدمات HSE

HSE چیست ؟

 

تعریف کلی: بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست (HSE)را اصطلاحاً HSE گفته می‌شود که حروف آن مخفف کلمات زیر هست:
H: Health بهداشت‌کار
S: Safety ایمنی کار
E: Environment محیط‌زیست
مقدمه:
بهداشت و ایمنی از سال 1885 میلادی باهم مطرح شده اند و هر جا که ایمنی مطرح شده است سخن از بهداشت و محیط نیز به میان آمده است. مباحث ایمنی بعد از انقلاب صنعتی به دلایل افزایش آمار مرگ‌ومیر کارگران مطرح گردید. مسائل محیط‌زیست نیز بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شکل حادی مطرح گردید. همچنین به دلیل شرایط و سنگینی کار در معادن زغال‌سنگ و افزایش بیماری‌های ناشی از کار در میان کارگران، بحث بهداشت نیز مطرح گردید و در گام بعدی ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید. به‌عبارت‌دیگر، وقتی کارگری بیمار شود حادثه می‌آفریند یا اینکه دچار حادثه می‌شود . با افزایش بیماری‌ها نیز حوادث افزایش می‌یابد و این‌ها به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل هستند. به جهت اهمیت این موضوع می‌بینیم که در قانون کار آمریکا که در سال 1970 تصویب‌شده است بخشی تحت عنوان ((رایت تونو)) گنجانده‌شده است که بر حق کارکنان و کارگران نسبت به شناخت خطرات و مشکلات محیط کارشان تصریح دارد. این مسئله یکی از حقوق کارکنان است و باید توسط کارفرمایان به آگاهی آنان برسد تا بدانند در چه محیطی کار کنند و در این صورت موضوع تعهد که از الزامات HSE است در او ایجاد می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک همکار و همراه به کارکنان کمک کند. که این قانون به‌عنوان ارگونومی HSE مطرح است. لذا به‌طورکلی می‌توان گفت که واژه ایمنی مترادف با امنیت هست به عبارتی امنیت هر موسسه و محیط کاری و حتی هر کشوری ، درگرو ایمنی و رعایت مسائل و تکنیک‌های کاربردی و عملی مربوط به آن می‌باشد. لذا اگر بخواهیم محیط امنی در محل کار خود و حتی در کشور خود به وجود بیاوریم و نیروی انسانی در آن احساس امنیت کند و تجهیزات، ساختمان‌ها و امکانات به بهترین شکل مورداستفاده قرار بگیرند، باید محیط ما ایمن باشد . بنابراین در تعریف HSE به‌طورکلی تر می‌توان ابعاد زیر را نیز عنوان نمود: فنی،پزشکی، فرهنگی و اجتماعی - رفتاری و روانی
در حقیقت HSE، موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را در پروژه‌ها تحت کنترل خود درمی‌آورد؛ به‌عبارت‌دیگر در هرکدام از شاخه‌های HSE، مواردی گنجانده‌شده که هر یک به‌تنهایی شامل موارد متعددی می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود.
بهداشت (Health): در سازمان، موضوع بهداشت که شامل بهداشت عمومی (فردی) بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای می‌شود حائز اهمیت است. بهداشت فردی به‌سلامت مجموعه افراد مربوط می‌شود و بهداشت محیط پیرامون سازمان را دربرمی گیرد و بهداشت حرفه‌ای نیز شامل یک سری آنالیزهای شغلی می‌شود.
ایمنی (Safety): در هر سازمان، یک سری مخاطرات ایمنی وجود دارد که در صورت عدم رفع آن مغایرت‌ها ممکن است منجر به حوادثی شود.
درزمینهٔ ایمنی در سازمان، مسائل گسترده‌ای مطرح می‌شود که خود شامل چند دسته است. دسته اول مربوط به ایمنی در عملیات می‌باشد که خود شامل کار در ارتفاع، جوشکاری و برشکاری، ایمنی تجهیزات و ماشین‌آلات و... می‌باشد. دسته دوم مربوط به ایمنی در سازمان است که شامل ایمنی انبار، مدیریت حریق، محصورسازی، علائم هشداردهنده و ... می‌باشد. و دسته سوم شامل ایمنی اشخاص در سازمان می باشدکه شامل حذف یا کاهش مخاطرات و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی است.
محیط‌زیست (Environment) محیط‌زیست محیطی است شامل هوا، آب، خاک، منابع طبیعی، گیاهان، جانوران، انسان‌ها و روابط متقابل بین آن‌ها که سازمان در آن فعالیت می‌نماید. محیط می‌تواند از درون یک سازمان تا سیستم محلی، منطقه‌ای و جهانی گسترش یابد. لازم به ذکر است فعالیت‌های سازمان دارای جنبه‌های محیط زیستی می‌باشد که می‌تواند با محیط‌زیست تأثیر متقابل داشته باشد
HSE-MS چیست ؟
HSE-MS چیست؟ سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را HSE-MS گویند.
اصطلاح HSE-MSشامل دو عبارت HSE و MS می‌باشد همان‌طور که گفته شد HSE مخفف شده‌ی کلمات: Environment , safety ,health می‌باشد.
Health یعنی سلامت ، Safety یعنی ایمنی و Environment یعنی محیط‌زیست .
MS مخفف شده کلمات Management به معنای مدیریت و system به معنای سیستم/سامانه می‌باشد.

۱- مشاوره HSE

در بسیاری از کسب و کارها و سازمانها بابت ساماندهی HSE ، به علت ماهیت فعالیتهای سازمان ، استفاده از نیروی تمام وقت متخصص HSE از نظر اقتصادی موجه نمی‌باشد. از سوی دیگر تمامی شرکتها و کسب و کارها نیازمند ارزیابی HSE و مدیریت HSE در حیطه فعالیت خود هستند. در این موارد و مواردی که ضرورت وجود نظرات متخصصین HSE وجود دارد استفاده از خدمات مشاوره HSE راهکاری به صرفه و هوشمندانه است.
در خدمات مشاوره HSE، تیم صماکو ، برخورداری از نظرات مشاوران HSE ، به صورت جلسات حضوری یا تلفنی و با بررسی های نظام مند و ارائه گزارشات مدون صورت می پذیرد. تیم صماکو به نیاز شما، مشاوران قدرتمندی در عرصه HSE اختصاص می دهد و کسب و کار شما همواره یک مشاور مشخص و متخصص در کنار خود خواهد داشت که می تواند به صورت ۲۴ ساعته به شما مشاوره تخصصی HSE ارائه نماید.

۲- تامین نیروی انسانی در حوزه HSE
امروزه اهمیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) و تاثیرات مثبت آن در سازمان‌ها از کسی پنهان نیست. سازمان‌ها می‌توانند با استقرار واحد HSE و نیروی انسانی متخصص و مجرب HSE در شرکت یا پروژه‌های خود، در حفظ سلامتی نیروی انسانی که مهمترین عنصر هر سازمان محسوب می‌شود، اقدامی عملی انجام دهند.
دلایل برون سپاری:
مهم ترین دلایل برون سپاری واحد HSE:
- بسیاری از سازمان‌ها، در انتخاب فرد اصلح در زمینه HSE مشکل دارند؛ و آن هم به دلیل این است که چون معمولا شرکت‌ها خودشان اطلاعات تخصصی در مورد HSE ندارند، نمی توانند مصاحبه مناسبی از متقاضیان استخدام داشته باشند و لذا امکان جذب نیروی HSE که انتظارات ایشان را برآورده نکند زیاد است.
اما شرکت HSE صماکو با تخصص و رزومه درخشان چندین ساله خود و همچنین با دارا بودن ارتباطات فراوان در حوزه HSE اطلاعاتی متخصصین می‌تواند نیروی HSE را بر اساس نیازهای سازمان شناسایی نموده و به ایشان معرفی نماید.
- مشکل دیگر سازمان‌ها در زمان انتشار آگهی استخدامی خود در روزنامه‌ها یا سایت‌ها است که با تعداد بسیار زیادی رزومه و تماس تلفنی مواجه می‌شوند که انتخاب نیروی مورد نظر آنها از بین اینهمه رزومه، کار سخت و وقت گیری خواهد بود.
اما شرکت صماکو در کمترین زمان ممکن تعداد چند رزومه از قبل بررسی شده و منطبق با شرایط کار را در اختیار می‌گذارد که انتخاب را برای سازمان تسهیل می‌نماید.
- مشکل دیگر سازمان‌ها، در زمانی است که یک نیروی HSE را انتخاب نموده و بعد از گذشت مدت زمانی بنابه هر دلیلی از جمله عدم اطلاعات تخصصی مناسب، رفتار ناشایست، برخورد غیرکاری نامناسب و ... از ایشان ناراضی بوده و قصد جایگزینی نیروی HSE را داشته باشند، که مجددا مجبورند وارد پروسه طولانی و وقت گیر انتشار آگهی، مطالعه انبوه رزومه‌ها، جوابگویی تلفن‌ها، قرار مصاحبه و انتخاب فرد دیگری شوند.
اما در صورت قرارداد با ما این شرکت موظف است در ابتدا بنابه انتظارات سازمان و بررسی‌های خود، پیشنهادات خود را مبنی بر تعداد و میزان تخصص نیروهای HSE مورد نیاز به شرکت اعلام نماید که در صورت تفاهم اولیه، رزومه چند نفر افراد منطبق با شرایط را جهت تایید به سازمان ارائه نماید و در صورت تایید هر کدام از ایشان، وی را در شرکت یا پروژه مربوطه مستقر سازد.
همچنین HSE آریا موظف است در صورتی که کارفرما بنابه دلایلی از فرد انتخاب شده ناراضی باشد، در اسرع وقت چند رزومه جدید به سازمان ارائه نموده و نیروی HSE را جایگزین نماید.
۳- مهندسی ایمنی و بهداشت :
شرکت صماکو در زمینه های مهندسی سیستم های کاهش ریسک و بازدارنده حادثه خدمات زیر را ارائه میدهد:

 • تهیه و تدوین Pre Incident Plan برای ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری و مراکز شهری
 • طراحی و تدوین اطلاعات ایمنی ایمنی مواد شیمیایی مبتنی بر NFPA، GIS ، HMIS
 • طراحی و اجرای سیستم های ارتینگ ، باندینگ و گراندیگ
 • طراحی و ساخت سیستم های آکوستیک
 • طراحی سیستم های روشنایی برای دفاتر اداری و واحد های صنعتی
 • تدوین طرح واکنش در شرایط اضطراری (ERP)
 • طراحی Safety signs ، ساخت تابلوها و پوستر های بهداشت ، ایمنی و محیط زیست
 • نیازسنجی تجهیزات حفاظت فردی برای صنایع پرمخاطره مبتنی بر ریسک
 • نیازسنجی و پایش و کنترل عوامل زیان آور محیط کار و محیط زیست با همکاری شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت
 • انجام مطالعات HAZOP, HAZID, FMEA, JSA
 • طراحی سیستم‏ های اعلام و اطفاء حریق
 • مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی با استفاده از نرم ‏افزار PHAST
 • پياده سازي سيستم مديريت ايمني فرآيند در بخش HSE پروژه‏ ها
 • طراحی ، نصب توری ایمن و طناب نجات برای پروژه های عمرانی ساخت و ساز
 • طراحی و اجرایی محافظ های ایمنی دستگاه های مکانیکی و برقی

۴- آموزش
صماکو با بهره گیری از اساتید مجرب دانشگاههای معتبرحوزه HSE و آتش نشانی ، اساتید و متخصصان مدیریت بحران ، مدیریان و متخصصان عملیاتی HSE سایت ، حیطه فعالیت خود را درارائه آموزش های تخصصی مرتبط با حوزه سلامت ، ایمنی ، محیط زیست ، کیفیت و سایرخدمات آموزشی براساس آخرین روش استانداردهای ملی و بین المللی و نیازهای آموزشی موجود در کشورآغاز نموده است و در تلاش است که تمامی نیاز های آموزشی مورد نیاز صنعت را طراحی و تدوین و برگزار نماید.
حوزه های آموزشی این آکادمی به شرح ذیل می باشد؛

 •  دوره جامع ارتقای دانش فنی و اجرایی بهداشت،ایمنی،محیط زیست و کیفیت
 • آموزشهاي تخصصي حوزه بهداشت ، ايمني، محيط زيست، كيفيت
 • دوره های مرتبط با استانداردهای بین المللی ISO-45001 و ISO9001 و ISO14001 و سایر استانداردها
 • دوره های تخصصی مدیریت ریسک
 • دوره های تخصصی تجزیه و تحلیل حوادث
 • دوره های تخصصی محیط زیست
 • دوره های تخصصی مهندسی فاکتو رهای انسانی و روان شناسی صنعتی
 • دوره های تخصصی مهندسی ایمنی و بهداشت حرفه ای
 • دور های تخصصی مهندسی تجهیزات حفاظت فردی
 • دوره های تخصصی مدیریت بحران
 • دوره های تخصصی مهندسی حریق
 • دوره های تخصصی امداد و نجات و کمک های اولیه
 • دوره های تخصصی ایمنی برای پیمانکاران
 • دوره های تخصصی HSE صنایع
 • سایر دوره های مرتبط